Reportáž z turnaje a z RP jako celku

Reportáž o výsledcích našich nadějí od jednoho z jejich trenérů Roberta Kubíčka.

Turnaj Český Brod – 9.5.2015

Posledního, šestého, turnaje v rámci cyklu regionálního přeboru se v barvách Čelákovic zúčastnilo celkem 10 dětí.
V kategorii do 16 let bojoval o postup do krajského přeboru Lukáš Janda, ale naneštěstí se turnaje zúčastnila jak celá špička hráčů regionu, tak i velmi dobří šachisté z okolních regionů. Přesto se Lukáš neztratil a získal celkem 3,5 bodu. Je nutné vyzdvihnout několik jeho momentů a nebylo daleko od velkého překvapení, kdy měl velice blízko k výhře nad celkově druhou Terezou Novotnou. Lukáše poslední dobu šachy hodně baví a je nutno zdůraznit, že i přes konkurenci uhrát z oněch šesti turnajů regionálního přeboru nejlepší výsledek a prezentoval se celkově vyzrálejší hrou, byť bodově je to trošku za očekáváním.
V kategorii do 14let jsme měli tři děti – Kryštof Pechánek v předchozím turnaji regionu získal 4 body a doufal, že výsledek ještě vylepší. Opak byl pravdou a turnaj se mu vůbec nevyvedl a získal pouhé 2 body. Ani Pavel Flos neměl v sobotu svůj den a získal rovněž 2 body, i když herně to vypadalo mnohem lépe. A tak v této kategorii oba kluky zastínila Gábina Hladká, která získala 3 body.

V mladších kategoriích jsme měli v součtu více dětí. V kategorii do 10 let jsme bedlivě sledovali partie Vojty Rubeše, který celou sezónu hrál na špici své kategorie. Ale i tento turnaj měl silné obsazení a Vojta měl sice pod třech kolech 2,5 bodu, ale následně jakoby se zalekl příležitosti a v součtu získal 4 body ze 7. Dalším účastníkem z našich řad v této kategorii byla Anička Červinková. Ta zahrála na její možnosti poměrně solidní výkon a získala 3 body.
V kategorii do 10 let jsme měli pak hned čtveřici rytířů čtyřiašedesáti polí – Daniel Kubíček, Tereza Hladká, Jan Šimon Junger a Linda Kubíčková. Daniel si poradil se složitou situací, kdy se mu nevyvedla třetí a čtvrtá partie, ale finišem 2,5/3 se dotáhl na výsledek 4 body ze 7, což je vyrovnání jeho maxima v regionálním přeboru. Jan Šimon Junger získal sice 3 body, ale u něj je to jeho nové maximum a jeho zápal pro boj dává tušit, že tím to rozhodně nekončí. Terezka Hladká získala 2,5 bodu a je to její druhý nejlepší výsledek. Linda Kubíčková si přijela pro titul nejmladšího účastníka a ten i získala, nicméně zisk 1,5 bodu ji velmi potěšil. Hlavně remíza v posledním kole s chlapcem, který byl o čtyři roky starší než ona.
V součtu je nutno říct, že výsledek přibližně odpovídá našim možnostem vzhledem k účastníkům, kteří na turnaji byli. Rozhodně je vidět vzestupná tendence, hlad po šachu a množství našich talentů, hlavně v těch mladších kategoriích. Proto věřím, že příští šachová sezóna bude zlomová a již nejednou někoho uvidíme na medailovém umístění v regionálním přeboru.
Krajský přebor
Ihned po ukončení posledního turnaje regionálního přeboru bylo nutné počítat, kdo že se tedy kvalifikoval do krajského přeboru a kdo měl smůlu.
Jako každý rok mají i letos dívky možnost se krajského přeboru zúčastnit, aniž by se kvalifikovali. Po dohodě s rodiči jsme se rozhodli, že se turnaje zúčastní v kategorii do 14 let Gabriela Hladká.
Jediný, kdo si letos postup vybojoval, je Daniel Kubíček. V kategorii do 10 roků se umístil na třetím místě z 31, ale začal se v průběhu sezóny více prosazovat a snížil ztrátu na druhého. Čtvrté postupové místo uniklo Tomáši Sedmihradskému, který se posledního turnaje regionálního přeboru nemohl zúčastnit, protože byl na souběžně hraném Mistrovství ČR do 8 roků. Nicméně jeho neúčast nebyla až tak dramatická, protože měl dostatečný náskok a posunul se jen na páté místo (první pod čarou). Což je sice první nepostupové místo, ale je to rovněž místo pro prvního náhradníka. A vzhledem k jeho věku a výkonnosti jsme byli předsedou Komise mládeže středočeského šachového svazu ujištěni,  že i kdyby se nedostal do krajského přeboru z titulu náhradníka, má zajištěn postup, protože dostane přidělenou divokou kartu.
V ostatních kategoriích byla situace trošku složitější. Do 12 let byla situace natolik vyrovnaná, že rozhodoval každý půlbod. A Vojta Rubeš sice letos v regionálním přeboru 3x získal po pěti bodech, ale v posledních dvou turnajích se mu tento výsledek nepodařilo zopakovat. Díky tomu vypadl z postupových pozic a je v tuto chvíli na třetím místě pod čarou (celkově 7 z 34). Jeho svěží dynamický styl hry by si ale zasloužil účast v krajském přeboru a snad bude i pro něj místo v turnaji. Mimochodem k postupu do KP by mu stačilo, aby na jednom z posledních dvou turnajů získal 4,5 bodu. Dalším účastníkem této kategorie je Martin Sedmihradský, který byl sice na 14. místě ze 34, ale velmi se zlepšuje a příští rok může v této kategorii velmi zamíchat pořadím.
V kategorii do 14 let jsme před posledním kolem živili jen teoretické šance na postup a to se naplnilo. Kryštof Pechánek je až na šestém místě pod čarou. Celkově tedy 9 z 24. Pavel Flos se umístil na celkovém 11 místě.
V nejstarší kategorii do 16 let došlo k velmi dramatickému počítání, protože celkové třetí a čtvrtý mezi chlapci měli oba 13,5 bodu a náš Lukáš Janda se sice před Tomášem Grumlem umístil 3x a jen 2x za ním. Nicméně pomocné hodnocení se otočilo našemu bojovníkovi zády. Naštěstí i on vzhledem k výkonu, stabilním výsledkům a dalším faktorům získal status prvního náhradníka a rovněž prvního v pořadí v nároku na divokou kartu a tak se na krajský přebor podívá.

Možná se nezdá, že by to byl v součtu nějaký fantastický výsledek, ale když se podíváme přes Labe zjistíme, že například Lysá, která má klub proti našemu obřích rozměrů a hraje mimo jiné šachovou extraligu mužů, tak v kategorii dětí letos neměla ani jeden vybojovaný postup a má naději na náhradníka v kategorii H14. Šachová líheň z Poděbrad má pochopitelně několik let náskok a tedy mají již z minulých let kvalifikované dětí, ale na turnaji si uhráli postup jen dva jejich chlapci a ve statusu prvního náhradníka nemají dnes nikoho.
Takže již dnes je jasné, že 20-21.6. můžete fandit naší čtveřici: Lukáš Janda, Gabriela Hladká, Daniel Kubíček a Tomáš Sedmihradský. A snad k nim přibude i Vojta Rubeš.

Mistrovství České republiky do 8 let

V Klatovech se v termínu 9-10.5 konalo Mistrovství republiky nejmenších dětí. I my jsme zde měli své želízko v ohni. Tomášek se velkého turnaje nezalekl a získal celkem 5 bodů z 9 možných a obsadil 40. místo z 89 účastníků. Nutno zdůraznit, že Tomášek jde výkonnostně velmi nahoru a v příštím roce může v tomto turnaji rovněž hrát. Takže je tu příslib, že by mohl být mnohem výše.